Portugalia a câştigat UEFA Nations League 2019

742

Portugalia – Olanda a fost prima finală din istoria Ligii Naţiunilor, iar Cristiano Ronaldo & Co. au câştigat trofeul, după reuşita lui Gonçalo Guedes din minutul 60. A fost 1-0 pentru lusitani, la capătul unui meci care s-a jucat până în ultimele secunde la intensitate maximă.

Cu patru jucători de la Ajax în teren (De Ligt, Blind, De Jong şi Van de Beek, ultimul intrat pe parcursul reprizei secunde) şi doi de la Liverpool (Van Dijk şi Wijnaldum), ”Portocala mecanică” nu a reuşit să câştige finala cu lusitanii de pe stadionul lui FC Porto. Elevii lui Santos au dominat prima repriză, dar nu au reuşit să deschidă scorul.

Bernardo Silva, cel care a bifat una dintre cele mai mari ocazii ale primei reprize, a oferit pasa decisivă pentru golul lui Goncalo Guedes (Valencia), din minutul 60. Atacantul de 22 de ani a tras la colţul lung, Cillessen a atins mingea, dar nu a reuşit să oprească deschiderea scorului. Naţionala lui Koeman a încercat să forţeze egalarea pe finalul partidei, dar fără succes.

Este al doilea trofeu cucerit de naţionala Portugaliei şi trofeul cu numărul 31 din cariera lui Cristiano Ronaldo.