FC Botoșani – Universitatea Craiova 1-0. Mulțescu: Cei de la Botoșani au meritat victoria

1117

Universitatea Craiova rămâne pe locul 3 în clasament după meciul cu FC Botoșani, iar sâmbătă Steaua vine la Severin.

FC Botoșani – Universitatea Craiova 1-0 (0-0)

A marcat: Kuku 87

Stadion: Municipal, spectatori: 1.500

FC Botoșani: Albuț – Ungurușan, Tincu, Burcă, Mușat – Cucu, Vașvari – Moruțan (L. Fulop), Buș, Roman (80 Hergheligiu) – Kuku (90+1 Bordeianu). Antrenor: Leo Grozavu

Mingote – Dimitrov, Popov, Acka, Bucurică – Mateiu, Zlatinski, Băluță (90 Măzărache)– Rocha (46 Fajic), Ivan, Bancu (90 Gustavo). Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitri: Marius Avram, Vasile Marinescu, Miklos Nagy. R: Marian Dima

Observatori: Viorel Anghelinei, Marian Salomir

Pedro Mingote: „Sunt supărat pentru că am pierdut meciul. Am luat gol pe final, nu am mai putut reveni. Am jucat în condițiile pe care le-ați văzut, astfel s-a echilibrat nivelul echipelor și am pierdut. Era gheață, se aluneca, nu aveai stabilitate, nu aveai nimic. Oriunde vom juca sâmbătă cu Steaua ne dorim victorie și vom face tot posibilul să câștigăm. Vrem să obținem numai victorii și am fi fericiți să aducem un trofeu în Craiova.”

Gheorghe Mulțescu: „Ei s-au adaptat mai bine, au fost mai agresivi. Unii dintre jucătorii mei s-au protejat, să nu cadă, să nu se accidenteze. Una peste alta, cei de la Botoșani au meritat victoria. În prima repriză ei au fost la control, noi am avut contra-atacuri sporadice. În repriza a doua am fost mai periculoși, dar ne-a lipsit ultima execuție. N-am fost adaptați la joc, am fost puțin mai firavi azi. Și am luat gol dintr-o fază care nu anunța nimic. Ei au declarat că va fi război și s-au ținut de cuvânt: au luptat pentru fiecare minge, au avut forță. Aș fi vrut să se amâne meciul, jucătorii mei au acuzat starea terenului.”

sursa: csuc.ro