bancuUniversitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș      1-0

A marcat: Bancu 62

Stadion: Nicolae Dobrin, spectatori: 9.000

Universitatea: Calancea – Dimitrov, Popov, Barthe, Briceag (90+3 Petre) – Mateiu, Zlatinski, Bancu – Ivan, Fajic (68 Măzărache), Băluță (76 Kelic). Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Mediaș: Greab – Crețu, Trtovac, Zaharia, Rugasevic (84 Danci) – Bic, Tahar (76 Cristea)  – Romeo (59 C. Petre), Eric, Buziuc – Sikorski. Antrenor: Cristi Pustai

Arbitri: Radu Petrescu – Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu. R.: Adrian Comănescu

Observatori: Ion Cățoi, Nicolae Marodin

Mii de inimi bat pentru Ivan și ai săi pe stadionul din Trivale. Conectate la importanța meciului, capital pentru accederea în play-off. Suporterii își fac datoria, cântă din primul minut. Vibrațiile tribunei se transmit în teren, unde Știința se instalează din start în treimea adversă. Atacă în valuri, presează careul ardelenilor, iar prima șansă imensă vine la șutul lui Bancu, respins în extremis, în corner, de Greab. Șutul lui Mateiu, de la 25 de metri, e ușor deviat și ocolește ținta. Raportul cornerelor la finalul reprizei, 9-2, este elocvent pentru modul în care se desfășoară jocul.

Actul secund începe pe contre: Calancea prinde bine voleul lui Eric, la fel, șutul lui Mateiu e reținut de Greab. Ivan, din 4 metri, trimite cu capul în brațele portarului. După o oră de joc, în sfărșit, lacătul apărării ardelene e spart. De Bancu, cu un șut din marginea careului direct în vinclu. Ne descătușăm, iar Băluță reia din foarfecă, prinde portarul. Calancea e providențial la execuția lui Buziuc, scăpat singur, pe un culoar, spre poartă. Portarul Craiovei face minuni și scoate din vinclu lovitura liberă expediată de Eric. Lovitura de cap a lui Buziuc nimerește transversala.

Luptăm eroic până la final pentru fiecare minge. Gata, s-a terminat. Suntem în play-off. Suntem în Europa.

sursa: csuc.ro