Calafeteanul Adrian Șulcă, medaliat cu aur la judo, la Jocurile Olimpice de Tineret

0
783

Tânărul judoka calafetean Adrian Șulcă a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018.

Medaliat anul acesta cu bronz la Campionatul European pentru Cadeți din Bosnia în cadrul categoriei -73 kg, sportivul de 17 ani a trebui sa lupte la categoria -81 kg, unde s-a impus printr-un parcurs perfect. Adrian Șulcă a trecut de Rihari Iki din Noua Zeelandă, Rhys Allan (Australia) si Alex Barto (Slovacia). În finală l-a învins pe judoka ceh Martin Bezdek, aducând astfel României prima medalie de aur.